Uitgesproken tijdens de raadsvergadering van 13 mei 2003 door Hans van Hooft jr.
Vandaag hebben we het politieke hoogtepunt van het jaar met de Perspectiefnota. Nu ja, het hoogtepunt, er ligt vandaag ook een regeerakkoord dus je zou het ook het politieke dieptepunt van het jaar kunnen noemen, meneer Leferink op Reinink. Ik heb namelijk goed nieuws en slecht nieuws. Ik wil met het slechte nieuws beginnen.
Het probleem van deze Perspectiefnota is dat ze met nogal wat onzekerheden omkleed is. De vraag is toch: hoeveel ellende komt er nu weer uit Den Haag van deze nieuwe regering? Wat betekenen de bezuinigingen voor het Gemeentefonds? Komt er opnieuw geen cent bij, wat tot nu toe het perspectief is, of gaan we nog verder terug? De OZB voor gebruikers wordt afgeschaft. Wordt dat nog enigszins gecompenseerd, ja of nee? En als dat niet zo is, mogen we dan wellicht de OZB verhogen zodat we daarmee uiteindelijk toch weer binnenhalen wat we nodig hebben.
Hoe hard wordt er gesneden in het Grotestedenbeleid? Ook zo’n vraag die er ligt en wat te denken van de wet Werk en Inkomen met alle financiële risico’s voor de gemeente. Als je het zo optelt lijkt er aan alle ellende voorlopig geen eind te komen. De huidige stand van zaken is € 5 miljoen structureel op het Gemeentefonds inleveren, de nullijn, en € 10 miljoen inleveren op de gesubsidieerde banen. Als je dat optelt is dat € 15 miljoen. Ik kan me geen college heugen wat zoveel ellende voor de kiezen heeft gekregen. Maar als ik dat even omreken, dan betekenen die Haagse bezuinigingen sluiten van de Schouwburg en de Vereeniging, sluiten van Doornroosje, van Lux, van de bibliotheek en alle filialen en alle Nijmeegse wijkcentra. Qua geld is dat ongeveer hetzelfde. Dus u kunt wel nagaan wat een schandalig grove bezuiniging dit is.
Ik las in de krant dat ene meneer Hubert Bruls, dat is onze man in Den Haag tegenwoordig, doodleuk over de korting op gesubsidieerde arbeid zegt: de gemeente moet zelf maar de prioriteiten leggen bij het bedrag dat ze nog overhoudt. Dan denk ik, als dat onze man in Den Haag is, aan dat soort beschermheren hebben we dus helemaal niets. Ik zou zeggen: blijf dan vooral in Den Haag, maar bemoei je niet met Nijmegen. Wij hebben dan ook weinig hoop dat er vanuit Den Haag nog maar een sprankje sociaal beleid vandaan komt. Ook hebben we daar weinig hoop op ook nu de LPF is vervangen door D66. Het CDA ontpopt zich landelijk als een orthodox rechtse partij waar de VVD nog wel jaloers op kan worden.
Wat ons betreft is er geen reden om de toekomst somberder in te zien dan die al is. Mensen lijden het meest aan het lijden dat men vreest. Wij weigeren te lijden onder de Haagse gesel en wij zullen keer op keer duidelijk maken wie er verantwoordelijk is voor alle ellende die er op de stad afkomt. Verder zullen wij alle zeilen bijzetten om de Nijmeegse sociale voorzieningen overeind te houden. Tot nu toe lijkt dat te gaan lukken. Als ik het verhaal in de Perspectiefnota zie, dan lijkt het erop alsof het college in staat is voor € 3,5 miljoen te gaan bezuinigen zonder dat het al te veel pijn gaat doen. En zonder dat we hoeven in te leveren op de prioriteiten uit het collegeakkoord en dat zou ik op zich een hele prestatie vinden.
Mijn fractie heeft dan ook vertrouwen in de bezuinigingsvoorstellen die gaan komen. Wat niet wil zeggen dat wij ons op voorhand al ergens op vastleggen. Het bedrag dat mag, maar de invulling willen wij zien. We zullen ook moeten toetsen of die bezuinigingen dan wel kunnen voldoen aan onze eisen en dan geldt dat alleen snijden in zaken die niet al teveel pijn doen voor de mensen in Nijmegen, dat is uiteindelijk het begin en het eindpunt, de mensen in Nijmegen. En als uiterste redmiddel, dat wil ik u ook al vast zeggen, als de ellende zo groot wordt dat het allemaal niet overeind te houden is, denken wij ook aan verhoging van de inkomsten voor de gemeente. Maar goed, dat is in principe een uiterst redmiddel.
Dan het goede nieuws, want we hebben ook nog wel een aantal zaken dat wij zelf onder de aandacht willen brengen. Op pagina 10 van de Perspectiefnota staat bij Deltaplan Integratie: suggesties voor beleid worden zo snel mogelijk in daden omgezet. Die uitdaging van het college om suggesties in te dienen nemen wij graag aan. Vandaar dat wij een motie hebben ingediend met een aantal suggesties, niet om die suggesties nu direct door te voeren, maar om die serieus mee te nemen in de discussie als het straks over concrete maatregelen gaat als die discussie in de wijk wordt gevoerd. Daar kan volgens mij niemand wat op tegen hebben. Of u zou moeten zeggen dat hier niet over gesproken moet of mag worden omdat die punten het bespreken niet waard zijn. Ik zou overigens ook andere fracties toch willen oproepen om vrij rap met suggesties te komen. Hoe gaan wij die zaken die in het Deltaplan Integratie staan concreet invullen? Welke zaken moeten straks in de discussie worden meegenomen. Het CDA heeft een punt meegenomen, meneer Preijers, over scholen toegankelijk maken voor kinderen in de wijk. Dat vind ik een heel goed voorstel. Dat heb ik dan ook hier nog iets verder aangescherpt meegenomen. Overigens, het kan ook dat u vindt dat hier geen motie over ingediend hoeft te worden, maar dan zou ik graag van het college willen horen of zij deze motie wil overnemen, dan kan ik hem ook weer intrekken.
Dan over huisvesting. In het collegeakkoord hebben we afgesproken dat het streefpercentage voor nieuwe woningen die er gebouwd gaan worden 40% is voor betaalbare huur en betaalbare koop opgeteld. Nu hebben wij cijfers bij de afdeling Wonen opgevraagd en die aantallen blijken bij lange na niet gehaald te worden. Van de 6250 woningen die er netto bijkomen de komende jaren, komen er maar 125 betaalbare of goedkope huurwoningen bij. Dat is nog geen 2% en dat is ver beneden de maat. Wij roepen het college dan ook op in die motie om opnieuw met de woningcorporaties om de tafel te gaan zitten en te kijken hoe wij andere afspraken kunnen maken over de aantallen sloop, aantallen verkoop en aantallen nieuwbouw van goedkope huurwoningen. Het is, denk ik, nu helemaal op zijn plaats op het moment dat de koopmarkt toch aan het afremmen is, je zou eens kunnen denken of niet in de Waalsprong ook meer betaalbare huurwoningen neergezet moeten worden.
Dan een ander punt, het openbaar vervoer. Het komend jaar staat er een bezuiniging van het rijk van 10% op de rol. Ook weer zo’n leuke maatregel. Het openbaar vervoer is speerpunt van dit college, maar we spreken er hier in de raad nooit over. Alleen de KAN-raadsleden spreken erover. Daar willen we wat de SP-fractie betreft een eind aan maken. Openbaar vervoer hoort hier besproken te worden als het over Nijmeegs openbaar vervoer gaat. Het is tenslotte ons openbaar vervoer. Vandaar die motie om te zorgen dat alle voorstellen die in het KAN komen eerst hier in de raad een uitspraak over te doen wat wij daarvan vinden en met welke boodschap wij onze KAN-raadsleden op pad willen sturen. In die motie hebben wij meegenomen om eens samen met de KAN-gemeenten op te trekken om die bezuinigingen in Den Haag aan de kaak te gaan stellen.
Dan nog twee andere moties. De motie ‘Meer benkskes um te zitte ien de stad’. Spreekt eigenlijk voor zich. Nogal wat ouderen hebben bij ons geklaagd over het tekort aan bankjes. Wij hebben ze geadviseerd om dat vooral hier te komen vertellen. Dat hebben ze gedaan en hun wens voor meer bankjes in de stad willen wij van harte honoreren. Een ander punt is fietsklemmen in de stad. Er zijn er nogal wat van bijgekomen. Maar ze staan allemaal geconcentreerd op een aantal locaties en wij zouden op meer locaties gespreid door de stad fietsklemmen willen. Zoals de automobilist graag zijn auto achter de kassa wil parkeren, datzelfde geldt ook een beetje voor fietsers. Fietsers zouden wij toch iets meer willen honoreren in die wens dan automobilisten. Kortom, fietsklemmen her en der verspreid door het centrum willen wij graag erbij hebben en wel voor 1 januari 2004. Dan helemaal tot slot, de Wet Voorzieningen Gehandicapten. Wij hebben een brief van de WIG ontvangen en daaruit zou blijken dat Nijmegen niet uitgeeft wat we van Den Haag krijgen als WVG-geld. Ik heb er zelf nog de boeken op nageslagen. Volgens mij valt het wel mee, maar ik zou het wel graag tot op de bodem uitgezocht willen hebben. Wij hebben in Nijmegen altijd beloofd dat we het geld uitgeven wat we ervoor krijgen, en anders reserveren voor de WVG. Die helderheid moet er in ieder geval komen.
Het belangrijkste nieuws van de fractie valt te lezen op de nieuwspagina.
De raadsleden stellen regelmatig schriftelijke
vragen en dienen moties en amendementen
in bij raadsvergaderingen. Ook zijn de initiatiefvoorstellen te lezen en de belangrijkste debatbijdragen.
Op een aantal thema's worden dossiers bijgehouden.
De wethouders hebben een aparte pagina, waar
ook valt te lezen hoe ze zijn te bereiken.
Contact opnemen kan ook. Kijk wanneer de fractieassistent aanwezig
is of vul direct een contactformulier in.
Welke kant de SP op wil in Nijmegen valt te lezen in het verkiezingsprogramma
2006 - 2010 .
Bezoek onze vernieuwde shop. Mooie kleding, leuke gadgets,
interessante boeken en rapporten...